Homepage hero image

Neon symbol SVG


3-4 Kasım, 2023

Dünyanın dört bir yanında insanlar küresel yenilenebilir enerji devrimine güç vermek için bir araya gelecekler. Parayı ve siyasetin desteğini fosil yakıt şirketlerinden uzağa, herkes için temiz ve eşitlikçi bir geleceğe aktaralım!

YAKININDA BİR EYLEM BUL!


Size yakın bir etkinlik göremiyor musunuz? Siz bir etkinlik düzenleyebilirsiniz!

İster deneyimli bir aktivist olun, ister ilk kez bir etkinlik düzenliyor, size eyleminizin başarılı olmasına yardımcı olacak kaynakları sağlamaya hazırız.

Dünyanın dört bir yanında kendi topluluklarında mitingler, yürüyüşler ve diğer yaratıcı eylemler düzenleyen binlerce gönüllü ve aktiviste katılacaksınız!


3-4 Kasım'da , fosil yakıt şirketleri milyar dolarlık müstehcen boyuttaki kârlarının bir yenisini daha ilan ederken, temiz ve adil yenilenebilir enerjiyle çalışan bir dünyanın sadece mümkün olmakla kalmadığını, aynı zamanda bizim başarabileceğimiz bir şey olduğunu göstermek için sokaklara ineceğiz.

Petrol endüstrisinin açgözlülüğüne ışık tutacağız ve güneş ve rüzgarla çalışan adil bir geleceği finanse edecek paraya ve güce sahip çıkacağız. Kömür, petrol ve gazın prangalarını kırmanın ve ihtiyacımız olan acil dönüşüm için bedeli kirleticilere ödetmenin zamanı geldi.

Fosil yakıt endüstrisinin deşip kazmaya, yakmaya ve kirletmeye devam ederek elde ettiği kâr durdurulmalı ve hükümetlerimiz bu parayı dünya çapında yüz milyonlarca haneye güneş ve rüzgar enerjisi sağlamak amacıyla yeniden yönlendirmelidirler. Bu paranın fosil yakıt yöneticilerinin cebine girmek yerine, her yerde temiz elektriğe sabit erişim sağlamak, hastanelerde ve okullarda lambaları açık tutmak, evleri yalıtmak ve bunun gibi daha fazla fayda için kullanıldığını hayal edin.

Görmemiz gereken gelecek bu! - insanları yoksulluktan kurtaran ve hepimizi iklim krizinin en kötü etkilerinden koruyan bir gelecek. Bize katılın ve bu değişim dalgasına Güç Vermeye yardımcı olun!

People protesting with renewable energy signs

Daha Fazla Bilgi

İklim için Güç Ver 350.org ve dünya genelindeki paydaşlar tarafından öncülük edilen bir girişim. Yenilenebilir enerji sistemlerine hızlı ve adil bir geçişi mümkün kılacak araçlara, teknolojiye ve kaynaklara sahip olduğumuz inancından şevk alıyoruz - sadece bunların doğru yöne sevk edilmeleri gerekiyor: fosil yakıtlardan uzağa ve toplum-merkezli yenilenebilir projelerine doğru.

İklimi tahrip eden fosil yakıt sanayiine karşı mücadelede direniş araçları olarak insanların gücünü ve yenilenebilir enerji çözümlerini öne çıkarmak için yerel hareketler, gruplar ve topluluklarla güçlerimizi birleştiriyoruz. .

Siz veya kuruluşunuz Güç Ver'i desteklemek istiyorsanız, bizimle şu adresten iletişime geçin: [email protected].

3-4 Kasım tarihlerinde, dünya liderlerinin bir sonraki BM küresel iklim görüşmelerinde (COP28) buluşmasının hemen öncesinde fosil yakıt şirketleri sıradaki üç aylık kârlarını açıklarken, dünyanın dört bir yanında insanlar hükümetlerin parayı ve siyasi gücü fosil yakıtlardan toplum-merkezli yenilenebilir enerji projelerine kaydırmasını talep edecekler.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan ölümcül sıcaklar, orman yangınları, hava kirliliği, açlık, son derece güçlü fırtınalar ve yükselen denizlerin insanların evlerini ve geçim kaynaklarını yerinden silip atmasıyla baş ederek yaşıyor. Dünya çapında insanlar elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalırken ve gıda fiyatları ile elektrik faturasına ödedikleri artmaya devam ederken, enerji devlerinin her zamankinden daha fazla zenginleştiğini izliyoruz. Ve zorluk içindeysek de yolumuzda devam ediyoruz. Daha iyi bir gelecek olduğunu biliyoruz ve bunu inşa etmekte kararlıyız.

Gezegenimizin hızla ısıtılması doğal bir olgu değil. Bu, zengin bir azınlığın kendi çıkarları için işlediği bir suç. Müstehcen boyuttaki servetlerini korumak için onlarca yıldır iklim eylemini engelliyorlar. Ancak dokunulmaz da değiller. Kömür, petrol ve gazdan kurtulmanın ve ihtiyacımız olan acil dönüşüm için bedeli kirleticilere ödetmenin zamanı geldi!

Sokaklara iniyoruz çünkü öfkeliyiz. Ama aynı zamanda kendimiz ve gezegenimiz için daha iyi bir gelecek inşa ederken umutlu ve direnmekte kararlı olduğumuzdan da iniyoruz. Dünyanın dört bir yanında insanlar, iklim krizine dair çözümleri fosil yakıtlar karşısında direniş araçları olarak kullanarak temiz, adil, yenilenebilir bir dünyaya giden yolda şimdiden öncülük ediyor ve başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösteriyorlar.

Rüzgar ve güneş her yıl rekor miktarda temiz elektrik üretiyor ve her geçen gün daha da ucuzluyor. Enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için gerekli araçlara, kaynaklara ve teknolojiye sahibiz. Eksik olan tek şey, insanları ve gezegeni fosil yakıt şirketlerinin kârlarının üzerinde tutacak ve daha iyi bir dünya inşa etmemize yardımcı olacak siyasi irade.

Kasım ayında, fosil yakıt endüstrisinin aşırı kârlarını geri almak için hükümetlere mümkün olan tüm mâli araçları kullanma çağırısı yapıyoruz. İster vergiler yoluyla, ister teşviklere son vererek isterse de eski ve yeni fosil yakıt projelerine yapılan tüm yatırımları durdurarak olsun, bu parayı adil ve kaynakları dünya çapında eşitleyici bir şekilde dağıtan küresel bir yenilenebilir enerji devrimini güçlendirmek için kullanmalıdırlar.

Zengin ülkelerden, zenginleşmelerini sağlayan tarihsel emisyonlar için hesap sormaktan fosil yakıt şirketlerinin zenginliklerini sergiledikleri yerleri geri almak için cesur eylemlere ve kamusal alanlarda bir araya gelip gelecek için vizyonumuzu paylaşmaya kadar, nerede olursanız olun, bir etkinliğe katılabilir veya bir etkinlik düzenleyebilirsiniz.

Görmek istediğimiz değişimi gerçekleştirebilmek için dünyanın dört bir yanında birlikte çalışmamız gerekili: deneyimli aktivistler ve yeni katılanlar, işçiler ve sendikalar, geleneksel topluluklar, hepimiz. Bir araya gelip gücümüzü göstermenin zamanı. Birlikte daha güçlü, daha yaratıcı ve birleşmiş hâl alıyoruz, fosil yakıt şirketlerinin dünyamızın ve topluluklarımızın gelişmek için acilen ihtiyaç duyduğu adil, temiz, yenilenebilir enerji geleceğine geçiş için bedeli ödemesini gür sesimizle talep ediyoruz.

İstediğimiz geleceğe güç verelim!

Taleplerimiz basit:

  1. Öde – Fosil yakıt şirketlerinin faturayı ödemelerini sağlamak: fosil yakıt şirketlerinin gayrimeşru kârlarını geri almalıyız. Başlangıç olarak, hükümetlerimiz bu şirketlerin haksız kazançlarına vergi koymalı, kömür, petrol ve gaz şirketlerine verilen teşvikleri, yatırımları ve kredileri ortadan kaldırmalıdır. Bunun yerine, kökleri adalete dayanan yenilenebilir enerji girişimlerini finanse etmeli ve desteklemelidirler.
  2. Güç Ver – yenilenebilir enerjileri finanse etmek için paranın vanasını açın: hükümetler yerel, ulusal ve küresel düzeylerde mümkün olan tüm finansal mekanizmalar aracılığıyla mâli kaynakları yenilenebilir enerjilere yönlendirmelidir. Bu kaynaklar iklim krizinin ölçeği ve aciliyeti ile uyumlu büyüklükte olmalı ve fonların küresel olarak adil bir şekilde dağıtılması sağlanmalıdır.

Gücünü yenilenebilir enerjilerden alan, adil ve herkes için erişilebilir, yaşanası bir gelecek istiyoruz. Çözümün önemli bir parçası açık: parayı şu anda bulunduğu yerden - fosil yakıt endüstrisinin müstehcen kârlarından - almak ve adalet temelindeki yenilenebilir enerji sistemlerine kaydırmak.

Bizler iklim krizinin etkilerine ve yüksek enerji faturalarına katlanırken, fosil yakıt şirketleri her zamankinden daha da zenginleşiyor. BP, Shell, ExxonMobil, Equinor ve Total gibi enerji devleri sürekli rekor kârlar elde ederek zengin hissedarlarını ve CEOlarını daha da zenginleştirirken dünyayı daha da eşitsiz hâle getiriyor. Yenilenebilir enerji altyapısını iklim ve eşitsizlik krizlerinin ölçeğini karşılayacak hızda inşa edemiyoruz ve ülkeler bu krizlere çare için sınırları aşarak etkili bir şekilde birlikte çalışmıyorlar.

Bugüne kadar bu sanayiyi destekleyen hükümetler, mümkün olan tüm mâli mekanizmalar yoluyla fosil yakıt şirketlerinin kârlarını hedef almalıdır: vergiler oluşturmak, teşvikleri sona erdirmek, doğrudan yatırımları ve kredileri durdurmak. Bu fonları hem yerel hem de ulusal düzeyde yenilenebilir enerjiyi desteklemek için yeniden yönlendirmeli ve fonların adil bir şekilde dağıtılması için uluslararası bir eylem planı oluşturmalıdırlar - öyle ki iklim krizine en az katkıda bulunan ancak bundan en çok etkilenen ve en kırılgan olan ülkeler, uyum sağlamak ve daha temiz ve daha dirençli enerji sistemlerine geçiş yapmak için gerekli kaynaklara sahip olabilsinler.

Bize katıl!

Avustralya'da kömürün gücünü azaltmak ve güneş enerjisinin gücünü yükseltmekten Brezilya'da topluluklar için adalet ve enerji erişimi talep etmeye, Senegal ve Fransa'da fosil yakıt şirketlerinin açgözlülüğünü ifşa etmekten dünya çapında vizyonumuzu ortaya koymak için kamusal alanları geri kazanmaya kadar, bulunduğunuz yerde etkinliklere katılabilir veya etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Dünyanın her tarafında düzinelerce heyecan verici eylem gerçekleşecek - ve siz de hem şahsen hem de çevrimiçi olarak katılabilirsiniz veya kendi Güç Ver etkinliğinizi organize edebilirsiniz.

Yakınınızdaki etkinlikleri bulmak için etkinlik haritamıza göz atın:

Tüm etkinlikler, listeye etkinlik yerinin yerel saatiyle yazılır ve ücretsizdir. Bir etkinliği LCVlediğinizde, örgütleyicinizden size e-posta yoluyla etkinlik saati ve yeri gibi daha fazla bilgi gelecek. Birkaç gün içinde hiçbir şey almadıysanız, gelmiş olabilecek e-postalar spam klasörünüze mi düştü diye kontrol ettiğinizden emin olun.

Bölgenizde herhangi bir etkinlik düzenlenmiyorsa ve bir etkinliğe ev sahipliği yapmak istiyorsanız, yapabilirsiniz. Buradaki talimatları takip edin.

Daha fazla bilgi için lütfen buradan iletişime geçin: [email protected].

Bir etkinliğe ev sahipliği yapmak ve hareketi büyütmek mi istiyorsunuz? Harika! Kendi etkinliğinizi düzenlemek için nasıl kayıt olacağınıza ve katılımcıları davet etmek için izleyeceğiniz adımlara ilişkin tüm bilgileri sitede bulabilirsiniz. Talimatları buradan takip etmeniz yeterli:

Aradığınız bilgiyi bulamazsanız, bize şu adresten yazabilirsiniz [email protected].


FacebookTwitter